یاد ها رفتند و ما هم می رویم از یادها
خبرنگار مرتضی متین فر
نويسندگان

دوست دارید خبرنگار شوید؟

 

 

اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که دوست دارید در آینده شغل خبرنگاری را انتخاب کنید ، شک نداشته باشید که باید در مورد انتخاب خود کمی بیشتر فکر کرده و زوایای این شغل را همه جانبه بررسی نمائید. خبرنگاری شغلی است به ظاهر لذت بخش و شیرین و اکنون که تصمیم به این کار گرفته اید شاید خود را در قالب خبرنگاری که با شخصیتهای مهم مصاحبه می کند و یا در مجالس شیک و جهانی شرکت دارد می بینید اگر چنین تصوری از آینده  داری و بدون مطالعه تصمیم به این کار گرفته اید باید بگویم سخت در اشتباه هستید چون خبر نگاری شغلی است که مانند زنجیر بر اعضاء و جوارح انسان می پیچد تا اینکه به زایش محصولی در آید که برای جامعه و مردم موثر باشد . روزی فرا می رسد که فقط این صداها در گوش جانت می پیچد که :

 

 

 


عجله کن تو یک خبرنگاری ، در چابهار روز تاسوعا میان جمعیت عزادار بمب منفجر شده ، آتش جنگی در عراق هنوز خاموش نشده ، طالبان هر وقت فرصتی پیدا کند برایت سوژه می آفریند ، قیمت نفت بالا و پائین می رود، آزاد سازی یارانه ها انجام شد ، بالاخره در تهران باران بارید آنهم باران اسیدی  ، اوباما و سارکوزی و خانم مرکه دارند در مورد تو و مردمان کشورت و همه جهان تصمیم می گیرند ، اینجا کارخانه افتتاح میشود آنجا سمینار علمی برگزار میشود . محل برگزاری جام جهانی بعدی انتخاب و اعلام شد . احتمالاً موج جدید آنفولانزای A در راه است ، از آخرین تابلو استاد فرشچیان رونمایی شد ، در سانحه رانندگی یکی از سرداران جنگ تحمیلی به شهادت رسید و . . . آن موقع درمی یابی که وسعت محل کارتو به دفتر روزنامه و ساختمان خبرگذاری و یا حتی صدا و سیما محدود نمیشود گستره فعالیت تو به وسعت همه دنیاست.

باید عجله کنی چون خدا بیامرزد روزنامه نگارانی را که با قلم و کاغذ مطلب می نوشنتد و خبرها با حروف سربی حروف چینی و بعد چاپ می شد اکنون به برکت ماهواره و تکنولوژی های فوق مدرن اخبار در عرض چند ثانیه به همه جای دنیا مخابره شده و در عرض چند دقیقه تازه گی خود را از دست میدهند.

کوله بارت باید همیشه بسته باشد و خودت آماده تر از تجهیزات بایستی باشی چون معلوم نیست محل

 ماموریت بعدی ات کجاست ؟ حومه شهر ، شمال ، جنوب و یا خارج از کشور هر کجا که باشد بایستی به موقع برسی و خبر تهیه کنی و خیلی زود مخابره کنی تا از این ماراتون سرگیجه آور عقب نمانی.

همه این اوضاع شرایطی را برایت پیش می آورند که یک لحظه اش هم قابل پیش بینی نیست ،‌جالب و جذاب است ، انسان را به شوق می آورد ولی استرس زا است و وقتی خبرنگار مجبور میشود با انواع وسایل ارسال خبر در تماس باشد حرارت آنها و امواجی که تولید می کنند همگی با هم باعث یک سلسله عوارضی می شوند که اختلال خواب ، اضطراب ، سردرد، شروع سردردهای میگرنی در افراد مستعد، ایجاد بیماری های قلبی و فشار خون ، از دست دادن تناسب اندام ، مشکلات شنوایی و بینایی جزو کوچکی از آنهاست.

حضور خبرنگاران در متن جنگها و تهدید شدن از جانب افرادی که منافعشان  با کار خبرنگاری در تضاد است باعث شده است میزان امنیت جانی خبرنگاران به شدت کاهش بیابد کافی است بررسی کنی و ببینی چه تعداد فعالان خبر در جنگ میان آمریکا و عراق ، درگیری های افغانستان و پاکستان ،  جنگ لبنان و رژیم صهیونیستی و حوادث تروریستی کشته شده اند و یا قبل از انقلاب و اکنون در کشور مان و همه کشورهای دنیا دستگیر ، زندانی و محاکمه شده اند. مناسبت روز خبرنگار در کشورمان یعنی 17 مرداد مقارن با شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگذاری جمهوری اسلامی در افغانستان توسط گروه طالبان هم خود دلیلی محکم بر همین مدعاست هر چند سازمان خبرنگاران بدون مرز اعلام می کند هر سال از تعداد کشته شدگان کم میشود.

اگر همه اینها را نادیده بگیری خلاء های قانون مطبوعات ، انواع و اقسام سلیقه های حاکم بر دنیای رسانه ، نقص قوانین تامین اجتماعی و کمی دستمزد و کار تمام وقت و ساعات طولانی کار که تو را از خانه و خانواده ات دور می کند و وظیفه خطیر اطلاع رسانی و شفاف سازی و بیدارگری که بر دوش خود گرفته ای چرخ دنده های را می سازند که با کوچکترین اشتباهی همه وجود ت را خرد می کنند.

[ سه‌شنبه ۱۳۸٩/٩/۳٠ ] [ ٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مرتضی متین فر متولد دی شهر زنجان دوستدار طبیعت وکوه علاقمند خبر نکاری وبسکتبال
امکانات وب
RSS Feedبک لینک فا