یاد ها رفتند و ما هم می رویم از یادها
خبرنگار مرتضی متین فر
نويسندگان

مرتضی متین فر-  مردم نو

ورزش نتوانست ارزش سازباشد

قزوینی هاحرمت ترک زبانها رانگه نداشتند

تماشای رقابتهای بسکتبال NBA نه تنها برای دوستداران و فعالان این ورزش مفرح و زیبا تماشایی و لذت بخش است؛ بلکه فضای حاکم بر ورزشگاه، فعالیت بازیکنان بلند قامت و درشت هیکل، پویایی بازی و تبادل امتیاز های گام به گام و نزدیکی تماشاگران به بازیکنان که حس هم نفسی را القا می کند؛ برای بیننده آماتور هم جذاب فرح بخش است. در عین حال این تفکر را بوجود می آورد که اینهمه نظم و امنیت از کجا سرچشمه می گیرد؟ آیا غیر از این است که وجود قوانین روشن و کمیته انظباتی قوی و صد البته اجرای درست و به موقع احکام صادر شده و صد البته کارهای فرهنگی انجام شده توانسته است چنین فضای دلنشینی را به وجود آورد؟ تلخ کامی شهروندان زنجانی و تیم بسکتبال همیاری از هتک حرمت های میهمان پایتخت نشینشان در رقابت روز چهاردهم دی هنوز برطرف نشده بود که با اعلام رای کمیته انظباتی فداراسیون بسکتبال غم دیگری در خانه قلبشان را زد و وارد شد.

ادامه این سناریو تاسف بار با هتاکی های هموطنان قزوینی در رقابت میان صنایع هفت الماس و همیاری زنجان در روزدوشنبه بیست و سوم دی ماه شکل گرفت. درآن بازی نفس گیر و پر افت و خیز شاگردان آقا کوچکی جانانه بازی کردن ولی در پایان بازی را با نتیجه نزدیک 60 به 62 به حریف واگذار کردند. اما این پایان کار نبود چرا که جوانان زنجانی فقط با یک رقیب مبارزه نمی کردند؛ رقیب دیگری بر روی سکوهای ورزشگاه عرض اندام می کرد این بار فقط تیم همیاری نبود که آماج توهین و فحاشی قرار می گرفت بلکه تماشاگر نمایانی که معلوم نیست توسط چه کسانی کارگردانی می شوند؛ در آستانه میلاد پیامبروهفته وحدت تمام خطه آذربایجان را زیر هجوم هتاکی خود بردند که جای تاسف بسیار دارد.

این ابتدایی ترین مسئله است که در یک رقابت بالاخره یک طرف بازنده است و یک طرف با شادی برد به خانه می رود؛ و استرس حاکم بر رقابت بر روی بازیکنان و تماشاگران موردی کاملا طبیعی به نظر می رسد اما انتظار رفتار های ناشی از بلوغ فکری و روح پهلوانی از ورزشکارانی که در رده های لیگ برتر فعالیت می کنند هم غیر طبیعی نیست. آنچه در این وانفسای رقابت و درگیری عجیب و غریب به نظر می رسد رای صادره از طرف کمیته انظباتی فدراسیون بسکتبال در پی شکایت هیات فنی تیم همیاری زنجان به حرکات زشت و غیر اخلاقی سعید داور پناه می باشد.

رای به شرح زیر انشاء شده است: 1- آقای سعید داور پناه بازیکن مهرام تهران به مبلغ دومیلیون تومان جریمه نقدی وتذکر کتبی 2- آقای حسین نعلچگر عضو کادر فنی همیاری پانصد هزارتومان جریمه نقدی و دوجلسه محرومیت از همراهی تیم همیاری زنجان 3- آقای موسی نوید پوربازیکن مهرام تهران یک میلیون تومان جریمه نقدی وتذکرکتبی و بالاخره تیم همیاری زنجان دو بازی آتی خود را بدون همراهی تماشاگران زنجانی برگزارخواهد کرد و در صورت تکرار خطا ها بازیهای باقی مانده در شهرهای دیگری برگزار خواهند شد. و این یعنی تیم همیاری زنجان بدون یار ششم مقابل تیم استقلال زرین قشم و فولاد ماهان در طی هفته ها ی آتی صف آرایی خواهند کرد. این رای درخشان در حالی به تصویب رسیده است که دوربین های تلوزیونی، لنزهای خبرنگاری و اذهان پویا و وجدان های بیدار شاهد رفتارهای بازیکنان مهرام و صبوری تا حد امکان بازیکنان و کدر فنی همیاری بودند. هنوز چند ماه بیشتراز رقابت های جام رمضان نگذشته است و همه به خاطر دارند که آن رقابت ها چگونه در فضای با نشاط خانواده های زنجانی برگزار و به پایان رسید. بازیکنی که قرداد چندین میلیونی دارد و مبلغ ناچیزی جریمه می شود که حتی شاید پرداخت آن را هم خودش پرداخت نکند آیا قابل مقایسه با خیل عظیم زنجانی های علاقمند ورزش هست؟ مهمتر از همه اینها یادمان باشد در هیاهوی بوق های تبلیغاتی غربی که تهاجم فرهنگی را سر لوحه کار خود قرار داده اند؛ شاید دور کردن حداقل شش هزار جوان پرشور از محفل سالم تخلیه انرژی و سرگرمی که حتی می تواند ایجاد انگیزه برای فعالیت ورزشی باشد؛ نهایت کج سلیقگی و آب در آسیاب دشمن ریختن باشد.

چاپ مطلب فوق در روزنامه مردم نو شماره 2719مورخه25دی92

[ چهارشنبه ۱۳٩٢/۱٠/٢٥ ] [ ٦:٠٩ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مرتضی متین فر متولد دی شهر زنجان دوستدار طبیعت وکوه علاقمند خبر نکاری وبسکتبال
امکانات وب
RSS Feedبک لینک فا