یاد ها رفتند و ما هم می رویم از یادها
خبرنگار مرتضی متین فر
نويسندگان

غـــــــازها و عقاب ها

توی زندگی ، تفاوت آدم ها در نگاهشون به زندگی ، به اندازه تعداد اونهاست . همون طور که صورت ها و ظاهر ادم ها با هم فرق داره ، در افکار و رفتارشون با هم تفاوت دارن .

به نوعی می شه گفت هر انسانی یک کتابه . تا زمانی که بازش نکنی و نخونیش ،اون رو کامل نشناختی . اصلا هم اسون نیست چون گاهی بعضی کتاب ها اونقدروحشتناک هستند که تا چند وقت از خوندنشون کابوس می بینی و آشفته می شی ولی گاهی خوندن بعضی کتاب ها مثل قران ، حافظ ، اشعار سهراب تا سال ها مستت می کنه چون یک جمله اش می تونه روحت رو دوباره از اول جلا بده و دلت رو صاف کنه.

از نظر دکتر وین :

می گه ادم ها دو دسته هستند غاز ها و عقاب ها . هرگز نباید عقاب ها رو به مدرسه غازها فرستاد و نباید افکار دست و پا گیر غازها فکر عقاب ها رو مشغول کنه . کسی که مثل غاز هست و تعلیم داده شده نمی تونه درست پرواز کنه و به خار و خاشاک گیر می کنه که مانع پروازش می شه . ولی عقاب رسالتش اوج گرفتنه . عقابی که مثل غاز رفتار می کنه از ذات خودش فرار می کنه .

بدترین چیز ندونستن قوانین عقاب هاست . این که ندونیم چطوری عقاب باشیم .

 غازها همه مثل هم فکر می کنند و همیشه هم ادعا می کنند که درست فکر می کنند . افکارشون کپی شده هست و اصلا خلاقیت نداره . اکثر مواقع هم همگی با هم به نتایج یکسان می رسند چون دقیقا مثل هم فکر می کنند .

عقاب ها می دونند زمانی که همه مثل هم فکر می کنند در واقع اصلا کسی فکر نمی کنه .

* غازها همیشه می دونند غاز دیگه چطوری زندگی کنه بهتره ! هر کسی جای کس دیگه تصمیم می گیره . برای همین اکثر یا دیر به بلوغ (فکری – جنسی – احساسی) می رسن و یا اصلا بالغ نمی شن .

عقاب ها به خلاقیت ذهن هر کس اعتقاد دارن و در زندگی ماهیگیری به فرد یاد می دن و نه ماهی . در محله عقاب ها هر کسی جای خودش باید فکر کنه و کسی مسئولیت زندگی کس دیگه رو به عهده نمی گیره .

* غازها از جسمشون بیش از حد کار می کشن و تمام توان داشته و نداشته رو به کار می گیرن و به نتایج دلخواه نمی رسن .

عقاب ها اول تمام جوانب کار رو در نظر می گیرن ، باتوجه به تجارب قبلی و برنامه ریزی های ذهن خلاقشون تصمیم می گیرند و بعد شروع به کار می کنند . عقاب ها ایمان دارند که تلاش جسمی به تنهایی اصلا برای کار کافی نیست

غاز نمی خواد باور کنه که دشمنی داره .

عقاب می دونه که باید دشمنش رو ببخشه ولی بهش اعتماد نمی کنه

غاز همیشه ناراضیه و شاکی و همیشه در حال شناخت عامل این بدبختی هست .

عقاب همیشه راضیه و می دونه هر سختی هم پایانی داره . عقاب باور داره ان مع العسر یسرا

غازها همیشه می خوان یک عقاب یک جور دیگه باشه ، یک جور دیگه عمل کنه ! براشون ارتباط هیچ وقت کافی و رضایت بخش نیست .

دقت کن : غاز چون خودش رو نپذیرفته و خودش رو درست نمی شناسه ، از تو می خواد که یه جور دیگه عمل کنی ! هیچ وقت براش رضایت بخش نیستی و عملا بهت می گه که براش کافی نیستی چون همیشه یه کاری کم کردی !

سعی کن خودت باشی و بهترین نقش رو داشته باشی (به عنوان دوست - همسر - خواهر - برادر - بچه) ولی سعی نکن که خودت رو مجبور کنی که طبق خواست اون خودت رو تغییر بدی . اون ناراضی به دنیا اومده و از دنیا می ره . از زندگی عقب نیفتی چون قرار نیست که غاز باشی.

 

عقاب باشید و سربلند

 

[ چهارشنبه ۱۳٩٠/٧/٢٧ ] [ ۱:٠۳ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

انگاه که غرور کسی راله میکنی .

انگاه که کاخ ارزوهای کسی را ویران میکنی قلبدل شکسته

انگاه که شمع امید کسی را خاموش میکنی

انگاه که بنده ای را نا دیده می انگاری آخ

انگاه که حتی گوشت را می بندی تا صدای خرد شدن غرورش را نشنوی

می خواهم بدانم دستانت را بسوی کدام اسمان دراز میکنی

تا برای خوشبختی خودت دعا کنی  تشویق

[ چهارشنبه ۱۳٩٠/٧/٢٧ ] [ ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

 

مست وهوشیار

 

محتسب، مستی به ره دید و گریبانش گرفت

 

مست گفت ای دوست، این پیراهن است، افسار نیست

گفت: مستی، زان سبب افتان و خیزان میروی

گفت: جرم راه رفتن نیست، ره هموار نیست

گفت: میباید تو را تا خانه‌ی قاضی برم

گفت: رو صبح آی، قاضی نیمه‌شب بیدار نیست

گفت: نزدیک است والی را سرای، آنجا شویم

گفت: والی از کجا در خانه‌ی خمار نیست

گفت: تا داروغه را گوئیم، در مسجد بخواب

گفت: مسجد خوابگاه مردم بدکار نیست

گفت: دیناری بده پنهان و خود را وارهان

گفت: کار شرع، کار درهم و دینار نیست

گفت: از بهر غرامت، جامه‌ات بیرون کنم

گفت: پوسیدست، جز نقشی ز پود و تار نیست

گفت: آگه نیستی کز سر در افتادت کلاه

گفت: در سر عقل باید، بی کلاهی عار نیست

گفت: می بسیار خوردی، زان چنین بیخود شدی

گفت: ای بیهوده‌گو، حرف کم و بسیار نیست

 

 

هشیار و مست

محتسب مستی گوروب یولدا دوتوبدور یخه سین

مست عرض ایلدی کوینکدی بو ، افسار دگول

دیدی مست ایلمیسن گه یخلوب گه دوروسان

دیدی من دوز گیدیرم ، لیک یول هموار دگول

دیدی گل منله گیدک قاضی شهرین یانونا

دیدی قاضی گیجه‌نون یاریسی بیدار دگول

دیدی پس والی شهرین یانونا گیتمه لیوق

دیدی والی نه بیلورسن ، ئوزی خمار دگول

دیدی بو کوچه ده گیت مسجده آت باشوی یات

دیدی زاهد یری دور مسجد بدکار دگول

دیدی جرمون ویریسن یا چیخاروم کوینگوی؟

دیدی کوینگ چورویوب قابل سرکار دگول

دیدی پول ور منه تا مندن ئوزون ایله خلاص

دیدی شرعین عملی درهم و دینار دگول

دیدی آگه دگوسن دوشدی باشیندان بورکون

دیدی بورک اولماسا عقل اولسا اگر عار دگول

دیدی بیهوش سن از بسکه ایچوبسن می ناب

دیدی افسوس ها می مستیدی هشیار دگول

دیدی هشیار بوشهرایچره فقط بیرسن سن

دیدی حق سوزدی بوسوز قابل انکار دگول

(زعفری) ترجمه قیل ترکی یه (پروین) شعرین

گرچه بوترجمه بو شعره سزاوار دگ

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/٧/٢٦ ] [ ٧:۳۳ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

اطلاعاتی در مورد کوله پشتی:  


تقریبا تمامی کوهنوردان معتقدند در میان تمامی تجهیزات کوهنوردی ، دوتای آنها بیشترین اهمیت را دارد.یکی کفش کوهنوردی و دیگری کوله پشتی. از طرفی صرف نظر اینکه در چه فصلی و چند روزه برنامه می رویم ، این دو وسیله همراه همیشگی ما هستند. انتخاب یک کوله پشتی مناسب و تنظیم صحیح آن روی بدن کوهنورد ، دو مسله بسیار مهم است .

 

 

 

f1d316swdbu5iz1jsg1.jpg

 

بخش اول
انتخاب و خرید کوله پشتی مناسب :


شاید حتی برای خودم همیشه برای خرید و انتخاب کوله پشتی تنها چیزی که اهمیت داشت این سوال بود "کوله پشتی چند لیتری ؟" . این سوال مهم ترین ویژگی یک کوله پشتی می تواند باشد اما برای بدست آوردن بیشترین راحتی و لذت لازمه به موارد دیگه ای هم توجه کنیم که در کل من اینجوری در نظر می گیرم : جنسیت کوهنورد (زن یا مرد) ، حجم یا همان لیتر کوله  (حجم بار)، میزان وزنی که قرار است داخل کوله قرار بگیرد (وزن بار) ، نوع فعالیت یا برنامه  .

جنسیت کوهنورد:


کوله های مناسب خانمها با آقایان تفاوتهایی دارد و این به خاطر تفاوتهای فیزیکی بین خانمهاست . خانمها عموما نسبت به آقایان  استخوان بندی ریز تری دارند ، شکل پایین تنه آنها متفاوت است و سرشانه های بزرگی ندارند. کوله های مناسب خانمها با عباراتی مانند women , lady , SL  یا عباراتی این چنین مشخص می شود که بستگی به کمپانی سازنده دارد . تفاوت کوله آقایان و خانمها در شکل زیر مشخص است :

 

همانطور که میبینید کوله خانمها کشیده تر ، دارای بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک تر و با شکلی قوس دار است که بهتر روی استخوان لگن خانمها کوله بشیند. نکته دیگر اینکه آقایانی هم  که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند این کوله ها را نیز در موقع خرید امتحان کنند شاید برای آنها مناسب تر باشد.

 

 

 

حجم کوله :


میزان حجم باری که درون یک کوله می توان قرار داد به دو واحد مختلف لیتر ویا اینچ مکعب بیان می شود. در واقع حجم دقیق یک کوله با واحد اینچ مکعب بیان می شود و به دلیل قابل فهم بودن آن برای همه به واحد لیتر نیز آنرا تبدیل کرده و بیان می کند و اینکه بعضی وقتها میشنویم حجم کوله مثلا 60 لیتری دقیقا 60 لیتر نیست به خاطر همین تبدیل است که ممکن است پس از تبدیل عددی مثل 59.83 شود و دقیقا 60 به ما ندهد ولی هیچ کجا حجم کوله به لیتر را به صورت اعشار بیان نمی کنند و در این مثال 60 اعلام میشه. در کل این نکته مهمی نیست و اختلاف بسیار جزیی و قابل چشم پوشی است. نکته بعدی اینه که برخی کوله ها به خصوص کوله های آمریکایی دارای سایز بندی
small – medium – large در کوله هاشون باشند که بین این سایز بندی ها شاهد اختلاف یکی دو لیتر هستیم اما از اونجا که در ایران اکثر محصولات اروپایی کوهنوردی وجود داره ما با این مسایل کمتر مواجه میشیم.
حالا سوال اصلی که برای همه مون موقع خرید پیش میاد اینه که چه حجم کوله ای بخرم. اکثرا میدونیم که حجم مناسب به سه عامل بستگی داره : مدت زمان برنامه ، فصل اجرای برنامه و آخر هم حجم وسایل خود کوهنورد. باز هم همه میدونیم که کوله برنامه 1 روزه با 3 روزه فرق میکنه ، حجم وسایل در زمستان از سایر فصلها بیشتره و هرچه وسایلمون حرفه ای تر و کم حجم تر باشه به کوله کوچکتری نیاز داریم . با این حال یه راهنمای عمومی برای حجم مورد نیاز میتونه یه چیزی شبیه این باشه :

 

 

 

 

وزن بار :


علاوه بر حجم باری که قرار است داخل کوله قرار بگیرد ، وزن بار هم مهم است. شاید تا به حال به این موضوع توجه نداشتیم اما این نکته نیز در انتخاب کوله پشتی ما موثر است . کوله پشتی هایی با حجم یکسان می توانند برای حمل وزنهای مختلفی از بار طراحی شده باشند . حداکثر وزنی را که برای حمل با کوله مناسب است برای کوله پشتی توسط شرکت سازنده اعلام میشود (حداقل در مورد شرکتهای معتبر). ممکن است وسایل دو کوهنورد دارای حجمهای یکسان ولی وزنهای مختلف باشد . به شکل زیر دقت کنید. این شکل را برای درک بهتر موضوع تهیه کردم. هر دو کوله دارای حجم یکسان حداکثر 70 لیتر هستند اما به اعدادی که به فارسی نوشتم دقت کنید (معادلهای سیستم متریک نوشته شده در کاتالوگ است):

 

دوکوله که در تصویر مشاهده می کنید از آنجا که با SL مشخص شده برای خانمها طراحی شده و دارای گنجایش یکسان هستند اما یکی برای حمل حداکثر 27 کیلوگرم و دیگری برای حمل حداکثر بار 20 کیلوگرم طراحی شده است. این ویژگی باعث شده کوله اول سنگین تر با وزن دو و نیم کیلو  و  کوله دوم یک کیلو و هفتصد گرم باشد و همچنین کوله اول 16 دلار گرانتر از کوله دوم باشد. حداکثر وزن مشخص شده به این معنا نیست که مثلا اگر وزن بیشتری داخل کوله قرار دادیم کوله پاره شود و طاقت آنرا نداشته باشد بلکه به معنی اینست که دیگر کوهنورد آن احساس راحتی کوله پشتی را نخواهد داشت و کل سیستم کوله برای انتقال وزن به روی بدن به صورت صحیح جوابگو نخواهد بود. میبینید که این نکته میتواند در انتخاب کوله شما تاثیر گذارباشد. شما باید علاوه بر مقدار حجم وسایل ، وزن آنها را نیز محاسبه کنید یا تخمین بزنید تا کوله مناسب تری انتخاب کنید. در این مثال اگر حجم بار شما حداکثر از70 لیتر تجاوز نمی کند و وزن آن از حدود 20 کیلو فراتر نمی رود می توانید با انتخاب کوله دوم هم در پول خود صرفه جویی کنید  (حدود 16 دلار) و هم به دلیل اینکه کوله سبک تری به برنامه میبرید (1.76 کیلو) بار کمتری در مجموع حمل کنید و بیشتر لذت ببرید. یک نکته دیگر که مشخص می شود اینکه اگر 2 کوله با مارکهای مختلف و وزنهای مختلف و حجم های یکسان دیدید ، کوله سبک تر دلیل بر تکنولوژی برتر کوله سبک تر نیست بلکه به احتمال زیاد کوله سبک تر برای وزن کمتری طراحی شده که باید اطلاعات کوله ها را دقیق تر مطالعه کنید.

 

 

نوع برنامه:


این موضوع هم مشخصه. شرکت های سازنده کوله پشتی برای فعالیتهای مختلف کوله پشتی های مختلفی طراحی و تولید می کنند مثل کوهنوردی ، کوهنوردی فنی یا آلپی ، طبیعت گردی و کمپینگ ، کوله های یک روزه . مثلا کوله های طبیعت گردی دارای جیبهای مختلفی اطراف کوله هستند و در برخی مدلها یک کوله کوچک به کوله متصل شده که میشه اونرو جدا کرد و وقتی اطراف کمپ میخواید گشت و گذار کنید همراه ببرید ، کوله های کوهنوردی برای حمل بار در ساعتهای طولانی مناسب بوده ، ظاهری کشیده تر دارند و جیبهای کمتری در اطراف دارند ، کوله های فنی و آلپی کشید ترین شکل رو دارند و گاها از جیب در اطراف اونها هم خبری نیست همچنین برای حمل وسایلی مانند چوب اسکی ، کرامپون ، تبرهای یخ  دارای قسمتهای مختلف ویژه ای هستند. البته برخی کمپانی های معتبر دارای کول های اکسپدیشن هم هستند که مشخصات کوله های فنی رو دارند ، دارای وزن سبک تر و گنجایش بیشتر و در عین حال توان حمل وزنهای بسیار بالاتر را نیز دارند و به همین خاطر دارای قیمتهای بسیار بالایی هم هستند .

 


بخش دوم

تنظیم کوله پشتی روی بدن کوهنورد:


هدف از تنظیم کوله پشتی ، انتقال صحیح وزن بار کوله پشتی به بدن کوهنورد و به نحوی است که حدود 80 در صد و حتی بیشتر از وزن بار به روی پایین کمر و لگن منتقل شود و شانه های کوهنورد بیشتر در کنترل استقرار بار نقش داشته باشند،  می باشد. قبل از خرید کوله پشتی باید به یک نکته دیگر هم دقت کنید ، چیزی که تا به حال من به شخصه ندیدم کسی به آن اهمیت بدهد و اتفاقا بسیار مهم نیز می باشد.  هر کوله پشتی برای یک محدوده مشخص اندازه تنه کوهنورد مناسب می باشد. به شکل کاتالوگ دو کوله که در بالا آورده شده بود مجددا نگاه کنید ، برای هر دو کوله چیزی به عنوان Torso در قسمت ویژگیهای کوله (Specification) آمده است و محدوده ای را به اینچ مشخص کرده . مثلا برای کوله اول 13-20 اینچ ذکر شده یعنی بین 33 سانتیمتر تا حدود 51 سانتیمتر. این عدد اندازه ارتفاع تنه شماست به این نحو که مطابق شکل زیر از بالای باسن تا ابتدای گردن (جایی که شانه و گردن به هم میرسند) را اندازه گیری می کنیم. برای اطمینان بیشتر بهتر کس دیگری اینکار را برای شما بکند:

 

حال در موقع خرید کوله پشتی باید کوله ای را بخرید که اندازه تنه شما در محدوده اندازه ذکر شده کوله پشتی باشد. چنانچه اندازه تنه شما در برای دو سایز مختلف کوله مناسب بود همیشه اندازه کوچکتر را انتخاب کنید. البته در ایران که اکثرا کوله های اروپایی به فروش می رسد هر کوله تنها در یک سایز ارایه می شود اما اکثر کوله های آمریکایی حداقل در سه سایز کوچک ، متوسط و بزرگ ارایه می شود و اینجاست که می توانید تفاوت تکنولوژی و دقت آمریکا را با اروپا بهتر ببینید! . به همین دلیل کاری که در ایران باید بکنیم این است که چنانچه اندازه تنه ما در محدوده کوله انتخابی نبود باید یا به سراغ نوع دیگر برویم یا مثلا چنانچه اندازه تنه کوهنورد کوچک تر از محدوده بود و کوهنور مرد بود به سراغ مدل خانمهای آن کوله برود. قبل از تنظیم کوله ، آنرا با وزنی بین 7 تا 10 کیلوگرم پر کنید.


اما مراحل تنظیم کوله به صورت مطابق شکل زیر چنین است  :

 


1- ابتدا تمامی بند شانه و کمربند کوله را شکل کنید .  کوله روی دوش بیاندازید ، شانه ها را بالا بیاندازید تا کوله پشتی بالاتر قرار بگیرد ، حال کمربند کوله پشتی را روی استخوان لگن خود تنظیم کنید مطابق شکل . کمر بند کوله سفت ببندید.
2- بند شانه را با کشیدن رو به پایین مطابق شکل سفت ببندید تا کوله به شما نزدیک شود.
3- در پشت کوله پشتی به جایی که بندهای شانه به کوله پشتی متصل می شوند توجه کنید. این قسمت باید در قسمت صاف بین دو کتف کمر شما قرار بگیرد مطابق شکل. چنانچه محل آن درست نیست و این قسمت برای کوله پشتی شما قابل تنظیم است باید کوله پشتی را در آورید و مطابق شکل محل آنرا در کوله پشتی خود تغییر دهید. این قسمت تنها برای کوله پشتی هایی عموما با حجم 50 لیتر به بالا قابل تنظیم است و برای کوله های سبک تر نیازی به این تنظیم ندارند و معمولا قابل تنظیم نیز نیستند :

 

 

4- در کوله های بزرگ ، بندی به نام بند کوله کشی وجود دارد. در تصویر ما نیز این بند وجود دارد و همانطور که می بینید این بند از بالای کوله با یک زاویه 45 درجه روی شانه کوهنورد آمده. در زمان کوله کشی و سنگین بودن کوله می توان با کشیدن این دو بند ، کوله  پشتی را به بدن نزدیک تر نگاه داشت و به بدن در تحمل وزن کوله کمک کرد. این بند در کوله های کوچک وجود ندارد چون نیازی هم ندارند. در کوله های کوچک تر بندی که در ابتدای بند شانه ها و کمی عقب تر از شانه کوهنورد قرار دارد را با بند کوله کشی اشتباه نگیرید و در حین حرکت آنرا نکشید بلکه این بند را تا انتها سفت کنید تا کوله کمترین فاصله را تا بدن شما داشته باشد.


5- آخرین قسمت بستن بند سینه کوله پشتی است. توجه کنید این بند باید مقداری محکم باشد اما نباید موجب سختی تنفس و اختلال در آن باشد. به میزان مناسب آنرا سفت کنید تا  شانه های شما بر اثر وزن کوله به عقب متمایل نشوند و در وضعیت طبیعی در طول بارکشی بمانند.

در نهایت بعد از انجام این تنظیمات مطابق شکل آیا می توانید یکی از زانوهای خود را 90 درجه خم کنید؟ در این حالت کمربند کوله شما باید در راستای بالای ران شما و مماس با آن ، مطابق شکل قرار بگیرد:

 

 


نحوه چیدن وسایل داخل کوله نیز مطابق شکل مشخص شده است. همانطور که در شکل می بینید سنگین ترین قسمت باید نزدیک ترین محل کوله به کمر باشد.

نکته آخر اینکه مجموع وزنی که یک فرد مجاز به حمل آن است برای افراد با تناسب اندام حداکثر یک سوم وزن شخص و برای افراد عادی حداکثر یک چهارم وزن فرد می باشد.

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/٧/٢٦ ] [ ٩:۱٧ ‎ق.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

خالق من بهشتی دارد

نزدیک ,زیبا ,وبزرگ

ودوزخی دارد,به گمانم کوچک وبعید

ودر پی دلیلی است که ببخشدمارا

 دکتر شریعتیمتفکر

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/٧/٢٦ ] [ ۸:۱٩ ‎ق.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

خوشبختی مادر سه جمله است :

 

تجربه از دیروز            استفاده از امروز          امید به فردا

 

اما ما با سه جمله باقی زندگی مان را تباه میکنیم

 

حسرت دیروز             اتلاف امروز                 ترس از فردا قلب

 

[ یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۱٧ ] [ ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

زندگی دفتری از خاطره هاست متفکر

یک نفر در دل شب یک نفر دردل خاکدل شکسته

یک نفر همدم خوشبختی هاست خیال باطل

یک نفر همسفر سختیهاست اوه

چشم تا باز کنیم عمرمان میگذرد قلب

ماهمه  همسفر رهگذریم کلافه

انچه باقیست فقط خوبیهاست خنثی

 

[ شنبه ۱۳٩٠/٧/۱٦ ] [ ٢:٠٢ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]


فقر اینه که روژ لبت زودتر از نخ دندونت تموم بشه؛


فقر اینه که شامی که امشب جلوی مهمونت میذاری از شام دیشب و فردا شب خانواده ات بهتر باش


فقر اینه که ماجرای عروس فخری خانوم و زن صیغه ای پسر وسطیش رو از حفظ باشی اما ماجرای مبارزات بابک خرمدین رو ندونی؛


فقر اینه که از بابک و افشین و سیاوش و مولوی و رودکی و خیام چیزی جز اسم ندونی اما ماجراهای آنجلینا جولی و براد پیت و سیر تحولی بریتنی اسپرز رو پیگیری کنی؛


فقر اینه که وقتی با زنت می ری بیرون مدام بهش گوشزد کنی که موها و گردنشو بپوشونه، وقتی تنها میری بیرون جلو پای زن یکی دیگه ترمز بزنی و بهش بگی خوششششگلهههه؛


فقر اینه که وقتی کسی ازت میپرسه در
۳ ماه اخیر چند تا کتاب خوندی برای پاسخ دادن نیازی به شمارش نداشته باشی؛


فقر اینه که فاصله لباس خریدن هات از فاصله مسواک خریدن هات کمتر باشه؛


فقر اینه که کلی پول بدی و یک عینک دیور تقلبی بخری اما فلان کتاب معروف رو نمی خری تا فایل پی دی اف ش رو مجانی گیر بیاری؛


فقر اینه که حاجی بازاری باشی و پولت از پارو بالا بره اما کفشهات واکس نداشته باشه و بوی عرق زیر بغلت حجره ات رو برداشته باشه؛


فقر اینه که توی خیابون آشغال بریزی و از تمیزی خیابونهای اروپا تعریف کنی؛


فقر اینه که
۱۵ میلیون پول مبلمان بدی اما غیر از ترکیه و دوبی هیچ کشور خارجی رو ندیده باشی؛


فقر اینه که ماشین
۴۰ میلیون تومانی سوار بشی و قوانین رانندگی رو رعایت نکنی؛


فقر اینه که به زنت بگی کار نکن ما که احتیاج مالی نداریم؛


فقر اینه که بری تو خیابون و شعار بدی که دموکراسی می خوای، تو خونه بچه ات جرات نکنه از ترست بهت بگه که بر حسب اتفاق قاب عکس مورد علاقه ات رو شکسته؛


فقر اینه که ورزش نکنی و به جاش برای تناسب اندام از غذا نخوردن و جراحی زیبایی و دارو کمک بگیری؛


فقر اینه که تولستوی و داستایوفسکی و احمد کسروی برات چیزی بیش از یک اسم نباشند اما تلویزیون خونه ات صبح تا شب روشن باشه؛


فقر اینه که وقتی ازت بپرسن سرگرمی و  هابیهای تو چی هستند بعد از یک مکث طولانی بگی موزیک و تلویزیون؛


فقر اینه که در اوقات فراغتت به جای سوزاندن چربی های بدنت بنزین بسوزانی؛


فقر اینه که با کامپیوتر کاری جز ایمیل چک کردن و چت کردن و موزیک گوش دادن نداشته باشی؛


فقر اینه که کتابخانه خونه ات کوچکتر از یخچالت(یخچال هایت) باشه


 

[ جمعه ۱۳٩٠/٧/۱٥ ] [ ٢:٢٤ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

کوه تکه قیه سی ومنطقه گلجیک از کوههای غربی زنجان در منطقه  حاج ارش

9z9yu1a3qk4rawev8gl.jpg lz3zsi9zgdllhijili2.jpg bf1z19upiqs4fae8n6jb.jpg 34w5kkbpmnwe2v82itd6.jpg 3nh55gah8ne802nscy.jpg

[ دوشنبه ۱۳٩٠/٧/۱۱ ] [ ٧:٤۱ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

صعود زمستانی کوهنوردان زنجانی به منطقهویر اق داق سلطانیه از کوههای جنوب شرقیزنجان

ezye0kpw7wrxpfggcjm.jpg iu0y041p2wkkbvo297x.jpg brztgfk44c5ts1ujez8m.jpg fmdhahhpnucx4ep5pskz.jpg bt23u17goluko1vyj7.jpg

[ دوشنبه ۱۳٩٠/٧/۱۱ ] [ ٧:٢۱ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

صعود زمستانی کوهنوردان زنجانی به منطقه دو شاخ از کوههای شمال شرقی زنجان

qcx4fv1s3i41i6epvig.jpgosz6gwffc20f09xdc55x.jpghvxmtjh9a9bm8wdnrd.jpgudk9py5fp9udjhcuq7z4.jpg

[ دوشنبه ۱۳٩٠/٧/۱۱ ] [ ٦:٤٧ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

عکسهایی از صعود زمستانی منطقه بایندور از کوههای اطراف زنجان

nuyrypavez4tb3om3tuh.jpg 3f42r91lir8n4qq7g4zt.jpg kuz7fguelt5jomqi8z8q.jpg e9gzwoeusgm4rze1ee49.jpg

[ دوشنبه ۱۳٩٠/٧/۱۱ ] [ ٦:۳٤ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

عکسهایی از مناطق خوش اب وهوای منطقه طارم زنجان   هشدرخاناوه

fdjf59qv9wqwlu8m94tu.jpg uq1nknfy25hybw90ad43.jpg 8zt8wxhd7vz82809jfen.jpg o66ukwd0ouwdp4h503j.jpg 1qyreq0w4b8ppxtt45c.jpg

[ دوشنبه ۱۳٩٠/٧/۱۱ ] [ ٦:۱٤ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

2sawzmx9uw6yrzrfktgf.jpgاقای رسولی عزیمت  جنابعالی و  همنو ردانتان را به قله مراپیک لبخند  

رابه جامعه کوهنوردان تبریک عرض مینمایم 

 

متین فر

[ دوشنبه ۱۳٩٠/٧/۱۱ ] [ ٥:٥٩ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

بیخودی پرسه زدیم صبحمان شب بشود

بیخودی حرص زدیم سهممان کم نشود

ماخدا را با خود سر دعوا بردیم و قسمها خوردیم

ما به هم بد کردیم بد گفتیم ماحقیقتها را زیر پا له کردیم

وچقدر حظ بردیم که زرنگی  کردیم

روی هر حادثه ای حرفی از پول زدیم متفکر

از شما میپرسم ما که را گول زدیم ؟

 

 

[ دوشنبه ۱۳٩٠/٧/۱۱ ] [ ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

دوستان گرامی

چهارم مهر روز پاک سازی کوهستان است

امسال نیز همچون سالهای گذشته این روز را بهانه ای قرار میدهیم برای ادای دین

به کوه هایی که علاوه بر تامین اب و بسیاری ازدیگر نیازهای پایه ای ما بی مانند ترین

ورزشگاه هاوتفرجگاه هارا برای ما فراهم ساخته اند.

 

                  درحفاظت کوهستان بکوشیم وباتخریب ان مقابله کنیم

 ens5mpzampe22q9zacg.jpg

 

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/٧/٥ ] [ ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

اولین روزدبستان بازگرد/کودکی های قشنگم باز گردقلب

کاش میشد باز کوچک میشدم /لااقل یک روز کودک میشدمقلبقلب

یاد ان اموزگارساده پوش/یادان گچهاکه بودش روی دوش قلب

ای معلم نام و هم یادت بخیر/یاددرس اب و بابایت  بخیر قلب

تقدیم به تمامی معلمان زحمتکشمافسوس

jblk1qhwfsd8vmteydz.jpg

[ شنبه ۱۳٩٠/٧/٢ ] [ ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

ک 1xbo3va6elk9jypzr2f.jpg به نظرشما با تک درختی که در تابستان سایبان کوهنوردان ودر زمستان مامنی برای انهاست باید این گونه قدر دانی کرد ؟ واقعا چراباطبیعت اطرافمان این گونه معامله میکنیم با دست خودمان ریشه خودمان را نابود می کنیم سوال

 vcu0jhsbwd44se6noxbd.jpg eehwkic4hreqqy2xash.jpg i1bq2v2mqzl7dai3u25k.jpg nzxk7cjimsa59zla39i.jpg d0uuowwv01qm6cqcwq0c.jpg

6on3fy1frapypfdgpk.jpg

[ جمعه ۱۳٩٠/٧/۱ ] [ ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

x5uszlp9ewphf7hlpz56.jpg v89u22jdwmaqqrdm48g6.jpg wkypbaqa9a7mi1ecn2g.jpg ftdnitt5e8q4kczhthvw.jpgصعود زمستانی1389he2wp6xx5assxw5v29q.jpgمنطقهچشمک ایی قیه سی ازکوههای اطراف زنجان

[ جمعه ۱۳٩٠/٧/۱ ] [ ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ] [ مرتضی متین فر ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مرتضی متین فر متولد دی شهر زنجان دوستدار طبیعت وکوه علاقمند خبر نکاری وبسکتبال
امکانات وب
RSS Feedبک لینک فا